Kronika Horácka - klub přátel Domamile a Vysočiny

Počet návštěv: Web4U.cz - webhosting a serverhosting
Tvůrci písmáci » Ludvík Stehlík - Co se stalo...
LUDVÍK STEHLÍK

CO SE STALO A UDÁLO
Ludvík Stehlík se narodil v roce 1884 ve Staré Říši a zemřel 1976 v Cidlině na Vysočině. Byl bednářem a drobným rolníkem. Měl velké hudební nadání, které uplatňoval již od mladých let. V padesátých letech pak byl, jako mnoho jiných v té době, kteří nesouhlasili s režimem, zatčen a vězněn v Jihlavě, na Mírově a Leopoldově. A právě tam mu pomáhalo přežít jeho vypravěčské nadání. Svým spoluvězňům vyprávěl pověsti a příhody ze svého kraje. Mnohem později je i zapsal, ale to až ve svých 88 letech. Ilustroval je jeho synovec Matěj Florián.
Se svolením pana Josefa Hrůzy z Příložan – nynější majitele této ručně psané knihy na ručním papíře - předkládáme pověsti dobra a zla od Ludvíka Stehlíka dalším čtenářům a příznivcům.

Poznámka: pověsti jsou zpracovány do 2 souborů formátu PDF umístěných pod tímto textem. Doporučujeme soubory s ohledem na jejich velikost (37MB a 29MB) stáhnout na váš počítač. To udělejte kliknutím pravým tlačítkem myši na ikonku PDF a potom na volbu "uložit odkaz jako..." uložte soubor kamkoli na disk a prohlížejte z vašeho disku.
PDF1: PDF2:


webdesign © Robert Mahr