Kronika Horácka - klub přátel Domamile a Vysočiny

Počet návštěv: Web4U.cz - webhosting a serverhosting
Dějiny obcí » Stařeč » Řemesla na venkově


Stařeč

Řemesla na venkově » Ševcovství

V Čechách a na Moravě se setkáváme se ševcovským řemeslem již ve středověku.
Artikule cechu ševcovského od Burjana z Valdštejna pro stařečské ševce jsou datovány rokem 1530.

V 18. a 19.století dochází k výrazným změnám v tomto řemesle. Nastupují módní tvary, podpatky.Tam, kde se vyráběly na zakázku střevíce, válenky, shrnovačky, holínky, nebo šněrovací ženské brinetky a pérka, nacházíme pravé ševcovské řemeslo pouze ojediněle.Zůstávají drobní řemeslníci, kteří se zabývají většinou opravami obuvi. Nastupuje 20.stol. a s ním pásová výroba, která je zvláště u nás velmi aktuální. Mnoho dělníků pracuje u Budišovského, později u Bati.
Ve Starči bylo odjakživa ševců několik.

Zachoval se originál výučního listu Jana Joury z Červené Hospody narozeného v roce 1879. V domku čís. 108 ševcoval Jan Joura až do pozdního věku.

V rodokmenu rodu Malých je záznam o Františku Honsovi nar. v polovině 18.stol., švec z domu čís. 57.

V archívních záznamech stojí, že v roce 1899 žádá o koncesi Ferdinand Mikola nar. 1874 z domu čís.127.

Rod Nahodilů vlastní domek čís.60 již přes 400 let a patří mezi nejstarší stařečské rody. Jiří Nahodil nar. 1889 - původně domkař - začal provozovat ševcovské řemeslo před koncem I.světové války. Postavil si na dvoře dílnu a opravoval stařečákům boty. Později se pustil do šití kozaček, válenek, ale i letních střevíců, kterým se říkalo „kristusky“.
V řemesle pokračoval i jeho druhorozený syn Karel nar. 1921, který později ševcoval v továrně v Borovině.

V domě čís.78 na Perku ševcoval v první polovině 20.stol. v malé začouzené dílničce Antonín Pikal. Dům prý ve středověku býval tvrzí a v polovině 19.stol. patřil rodině Bartejsových, ale v roce 1930 je již majitelem Justin Melkus, který jej prodal rodině Kocmánkových. Ta jej vlastní dodnes.

Je obdivuhodné, že toto řemeslo nezaniklo ve Starči ani v současnosti. Na Nivě má moderně vybavenou dílnu pan Sýkora, který opravuje boty většině stařečáků.

webdesign © Robert Mahr